# DCP4P051007GD4KSC9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCP4P051007GD4KSC9
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcp4p051007gd4ksc9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcp4p051007gd4ksc9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/08/2145084-1928-1026-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 7.2 mΩ
- **Height:** 1.555" (39.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)