# DCP4L055007JD4KSSD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCP4L055007JD4KSSD
- **Manufacturer:** WIMA
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcp4l055007jd4kssd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcp4l055007jd4kssd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/50/2148502-1928-1018-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 50 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 3 mΩ
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.634" L x 1.378" W (41.50mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V