# DCNLM50NB48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCNLM50NB48
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcnlm50nb48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcnlm50nb48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 50 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 33.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 4 VDC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Switching Voltage:** 60VDC - Max