# DCNEVT350-BA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCNEVT350-BA
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcnevt350-ba
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcnevt350-ba#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (DM) (1 Form X)
- **Contact Rating (Current):** 350 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 10 VDC
- **Must Release Voltage:** 4 VDC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C