# DCM37P500N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCM37P500N
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** D-Sub, D-Shaped Connectors
- **Subcategory:** D-Sub Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcm37p500n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcm37p500n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backset Spacing:** 0.406" (10.30mm)
- **Connector Style:** D-Sub
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Type:** Signal
- **Current Rating (Amps):** 7.5A per Contact