# DCM282818H-103NHF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCM282818H-103NHF
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcm282818h-103nhf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcm282818h-103nhf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 170mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.709" (18.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 10 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Size:** 0.610" L x 1.102" W (15.50mm x 28.00mm)