# DCJ250-05-A-K1-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCJ250-05-A-K1-A
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcj250-05-a-k1-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcj250-05-a-k1-a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.098" (2.50mm ID), 0.252" (6.40mm OD)
- **Connector Type:** Jack
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **Features:** Board Guide, Solder Retention
- **Gender:** Male
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
- **Internal Switch(s):** Single Switch, Normally Closed
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder
- **Voltage:** 20VDC