# DCJ065-15-A-K1-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCJ065-15-A-K1-K
- **Manufacturer:** GCT
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dcj065-15-a-k1-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dcj065-15-a-k1-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.026" (0.65mm ID), 0.110" (2.80mm OD)
- **Connector Type:** Jack
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **Features:** Board Guide
- **Gender:** Male
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 0.70mm ID (0.028"), 2.35mm OD (0.093")
- **Internal Switch(s):** Single Switch, Normally Closed
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder
- **Voltage:** 16VDC