# DCA200UA65
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCA200UA65
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dca200ua65
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dca200ua65#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 mA @ 650 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 360 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.7 V @ 200 A