# DCA200DB80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DCA200DB80
- **Manufacturer:** SanRex Corporation
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dca200db80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dca200db80#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 mA @ 800 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.3 V @ 620 A