# DC1203812M2B-3T0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DC1203812M2B-3T0
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dc1203812m2b-3t0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dc1203812m2b-3t0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 123.3 CFM (3.45m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 44.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9 W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.450 in H2O (112.1 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.508 lb (230.42 g)
- **Width:** 38.00mm