# DC0040/03-PC99-0.06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DC0040/03-PC99-0.06
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dc0040-03-pc99-0-06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dc0040-03-pc99-0-06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/83/80/8683805-1168-2027-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Color:** Yellow
- **Material:** Phase Change Compound
- **Outline:** 95.00mm x 62.00mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 1.5W/m-K
- **Thickness:** 0.0024" (0.060mm)