# DC-ANT-24DT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DC-ANT-24DT
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dc-ant-24dt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dc-ant-24dt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/30/14503069-602-1065-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Wi-Fi
- **Features:** Cable - 500mm
- **Frequency (Center:** 2.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 1.8dBi
- **Height (Max):** 4.134" (105.00mm)