# DC-ANT-24DP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DC-ANT-24DP
- **Manufacturer:** Digi
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dc-ant-24dp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dc-ant-24dp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/29/14502977-602-1064-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 2.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Gain:** 1.8dBi
- **Height (Max):** 3.425" (87.00mm)