# DBRF300R.41.01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DBRF300R.41.01
- **Manufacturer:** Prysmian Group
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dbrf300r-41-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dbrf300r-41-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-8
- **Cable Type:** Coaxial - Riser
- **Conductor Strand:** Solid
- **Features:** Flame Retardant
- **Impedance:** 50 Ω
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.300" (7.62mm)