# DBI25-16A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DBI25-16A
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dbi25-16a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dbi25-16a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 A @ 1600 V
- **Diode Type:** Three Phase
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** DBI
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.6 kV