# DB13W3S500A30LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DB13W3S500A30LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** D-Sub, D-Shaped Connectors
- **Subcategory:** D-Sub Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/db13w3s500a30lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/db13w3s500a30lf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/51/80/82/5180822-609-6508-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backset Spacing:** 0.406" (10.30mm)
- **Connector Style:** D-Sub, Combo
- **Connector Type:** Receptacle, Female Sockets
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Type:** Signal and Power
- **Current Rating (Amps):** 7.5A, 30A