# DB1203212H2B-2T0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DB1203212H2B-2T0
- **Manufacturer:** Wakefield-Vette
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/db1203212h2b-2t0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/db1203212h2b-2t0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 32.1 CFM (0.899m³/min)
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 49.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 13.32 W
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 1.060 in H2O (264.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 32.00mm