# DB0805A2017ASTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DB0805A2017ASTR
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Directional Coupler
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/db0805a2017astr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/db0805a2017astr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/13/478-13096-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Coupler Type:** Standard
- **Coupling Factor:** 3dB
- **Frequency:** 2.01GHz ~ 2.025GHz
- **Insertion Loss:** 0.4dB
- **Isolation:** 17dB
- **Power:** 5W