# DAV7W2P500G40LF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DAV7W2P500G40LF
- **Manufacturer:** Amphenol ICC
- **Category:** D-Sub, D-Shaped Connectors
- **Subcategory:** D-Sub Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dav7w2p500g40lf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dav7w2p500g40lf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backset Spacing:** 0.406" (10.30mm)
- **Connector Style:** D-Sub, Combo
- **Connector Type:** Plug, Male Pins
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Type:** Signal and Power
- **Current Rating (Amps):** 7.5A, 40A