# DAT200-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DAT200-12
- **Manufacturer:** SENSATA
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Reed Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dat200-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dat200-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 80 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Tungsten (W)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.25 VDC
- **Operate Time:** 6 ms
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Release Time:** 1 ms
- **Switching Voltage:** 2500VAC, 2500VDC - Max