# DAL50W-1200-42-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DAL50W-1200-42-T
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dal50w-1200-42-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dal50w-1200-42-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, ENEC, FCC
- **Current:** 1.2A
- **Dimming:** DALI
- **Efficiency:** 90%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 50 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 5.21" L x 1.20" W x 0.81" H (132.2mm x 30.6mm x 20.7mm)
- **Termination Style:** Terminal Block
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC