# DAC25-27FWX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DAC25-27FWX
- **Manufacturer:** ETA
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/dac25-27fwx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/dac25-27fwx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, UR
- **Current:** 2.5A, 1A
- **Efficiency:** 76%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 13 W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 5V