# DA12-120MP-M2.1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** DA12-120MP-M2.1
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/da12-120mp-m2-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/da12-120mp-m2-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/73/25/12732533-454-1389-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** Level V
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 12 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.36" L x 1.58" W x 2.06" H (60.0mm x 40.2mm x 52.2mm)
- **Voltage:** 12V