# D83W4015M01H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D83W4015M01H
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d83w4015m01h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d83w4015m01h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 15 µF
- **Features:** Long Life
- **Height:** 3.620" (91.95mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.580" Dia (40.13mm)
- **Termination:** Wire Leads
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 400V