# D8025M48SPLP1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D8025M48SPLP1
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d8025m48splp1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d8025m48splp1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 34.1 CFM (0.97m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 28.6dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.92 W
- **RPM:** 2600 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 25.00mm