# D8025L48BPLB1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D8025L48BPLB1
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d8025l48bplb1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d8025l48bplb1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 28.8 CFM (0.82m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 23.8dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.44 W
- **RPM:** 2200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.080 in H2O (19.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 25.00mm