# D8025H48BPLB2A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D8025H48BPLB2A
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d8025h48bplb2a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d8025h48bplb2a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.3 CFM (1.12m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 32.1dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.4 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 25.00mm