# D73042FI16V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D73042FI16V
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d73042fi16v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d73042fi16v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SCI
- **Core Processor:** H8/300H
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 8x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 70
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 100-QFP (14x14)
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V