# D4010L12D-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D4010L12D-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d4010l12d-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d4010l12d-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/75/8507752-1570-1502-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm