# D3V-16G2M-2C25-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D3V-16G2M-2C25-K
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d3v-16g2m-2c25-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d3v-16g2m-2c25-k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/36/14993647-Z4741-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPST-NC
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC), 10A (DC)
- **Differential Travel:** 0.031" (0.8mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 125gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Overtravel:** 0.062" (1.6mm)
- **Pretravel:** 0.157" (4.0mm)
- **Release Force:** 14gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Voltage Rating:** 250 V