# D3V-16G1M-2C5-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D3V-16G1M-2C5-K
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d3v-16g1m-2c5-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d3v-16g1m-2c5-k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/36/14993647-Z4741-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPST-NC
- **Current Rating (Amps):** 16A (AC), 10A (DC)
- **Differential Travel:** 0.020" (0.5mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 200gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Overtravel:** 0.031" (0.79mm)
- **Pretravel:** 0.063" (1.6mm)
- **Release Force:** 50gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 250 V