# D392K29Y5PH6TJ5R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D392K29Y5PH6TJ5R
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d392k29y5ph6tj5r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d392k29y5ph6tj5r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/52/14/BC5214TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3900 pF
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 125°C
- **Size:** 0.295" Dia (7.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5P (B)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 100V