# D362N-156/473
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D362N-156/473
- **Manufacturer:** Nearson Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d362n-156-473
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d362n-156-473#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** ISM
- **Frequency (Center:** 156MHz, 473MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 150MHz ~ 162MHz, 460MHz ~ 485MHz
- **Height (Max):** 7.205" (183.00mm)