# D3410.2514.25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D3410.2514.25
- **Manufacturer:** SCS
- **Category:** Anti-Static, ESD, Clean Room Products
- **Subcategory:** Anti-Static, ESD Bags, Materials
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d3410-2514-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d3410-2514-25#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/20/88/-S/2088-SCP620-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Closure System:** User Defined - Clips, Heat Seal, Tape
- **Color:** Silver
- **Length:** 14.25" (362mm)
- **Metal Layer:** In
- **Static Discharge Shielding:** <10nJ
- **Tensile Strength:** 6000 psi
- **Thickness:** 4.0 mil (101.6 microns)
- **Type:** Moisture Barrier Bag
- **Width:** 10.25" (260.4mm)