# D301215.125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D301215.125
- **Manufacturer:** SCS
- **Category:** Anti-Static, ESD, Clean Room Products
- **Subcategory:** Anti-Static, ESD Bags, Materials
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d301215-125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d301215-125#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/20/84/-S/2084-SCP471-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Closure System:** User Defined - Clips, Heat Seal, Tape
- **Color:** Silver
- **Length:** 15.125" (384.2mm)
- **Metal Layer:** In
- **Static Discharge Shielding:** <10nJ
- **Tensile Strength:** 3800 psi
- **Thickness:** 6.0 mil (152.4 microns)
- **Type:** Moisture Barrier Bag
- **Width:** 12" (304.8mm)