# D2S-10L2D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D2S-10L2D
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d2s-10l2d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d2s-10l2d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Roller
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC)
- **Differential Travel:** 0.031" (0.8mm)
- **Features:** Sealed - Flux Protection
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Force:** 50gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.040" (1.0mm)
- **Release Force:** 6.118gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 250 V