# D2HW1004M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D2HW1004M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d2hw1004m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d2hw1004m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 100mA (AC), 2A (DC)
- **Differential Travel:** 0.010" (0.25mm)
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Force:** 76gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.055" (1.4mm)
- **Release Force:** 10gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V