# D2E146-HT65-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D2E146-HT65-14
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d2e146-ht65-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d2e146-ht65-14#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/37/8497378-381-3058-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 212.0 ~ 582.0 CFM (5.94 ~ 16.30m³/min)
- **Approval Agency:** CE, VDE
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 50 ~ 63dB(A)
- **Power (Watts):** 193W ~ 455W
- **Size:** Rectangular/Rounded - 220mm L x 216mm H (146mm Dia)
- **Termination:** 6 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 178.0mm