# D2E097-CB01-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D2E097-CB01-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d2e097-cb01-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d2e097-cb01-02#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/94/8497943-381-2507-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 106.0 CFM (2.97m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 47.0dB(A)
- **Power (Watts):** 42.00W
- **Size:** Rectangular - 144mm L x 137mm H (97mm Dia)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.9 lbs (1.3 kg)
- **Width:** 140.0mm