# D2E097-BI56-A4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D2E097-BI56-A4
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d2e097-bi56-a4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d2e097-bi56-a4#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/38/1-/26/381-2635-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/38/1-/26/381-2635-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Ingress Protection:** IP20
- **Operating Temperature:** -40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 100W
- **RPM:** 1850 RPM
- **Size:** Rectangular - 161mm L x 165mm H (97mm Dia)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 3.3 lbs (1.5 kg)
- **Width:** 146.0mm