# D16OAT22
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D16OAT22
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d16oat22
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d16oat22#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Rectangular, Button (Not Included)
- **Circuit:** DPDT
- **Current Rating (Amps):** 8A (AC), 6A (DC)
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 16.00mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 125 V