# D101F911FO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D101F911FO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d101f911fo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d101f911fo3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/76/05/2276055-338-3155-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 910 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.382" (9.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.142" (3.60mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 100 V