# D10-250M-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D10-250M-L
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d10-250m-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d10-250m-l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/59/60/7159605-298-10004-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Finish:** Nickel
- **Contact Material:** Copper
- **Features:** Serrated Termination
- **Gender:** Male
- **Insulation:** Non-Insulated
- **Length:** 0.720" (18.29mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)