# D0M0N45-406-885-1780N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D0M0N45-406-885-1780N
- **Manufacturer:** Bansbach easylift
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d0m0n45-406-885-1780n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d0m0n45-406-885-1780n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 400.18lbf (1780.0N)
- **Features:** 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
- **Length:** 34.843" (885.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 15.984" (406.00mm)