# D0M0N45-305-680-1110N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D0M0N45-305-680-1110N
- **Manufacturer:** Bansbach easylift
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d0m0n45-305-680-1110n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d0m0n45-305-680-1110n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 249.55lbf (1110.0N)
- **Features:** 316L Stainless Steel Rod and Cylinder
- **Length:** 26.772" (680.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 12.008" (305.00mm)