# D0M0F45-406-885-2445N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** D0M0F45-406-885-2445N
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/d0m0f45-406-885-2445n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/d0m0f45-406-885-2445n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 549.69lbf (2445.0N)
- **Features:** CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
- **Length:** 34.843" (885.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 15.984" (406.00mm)