# CZDM1003N BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CZDM1003N BK
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/czdm1003n-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/czdm1003n-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 15 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 975 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 150mOhm @ 2A, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-223
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** 20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA