# CYD36S72V18-200BGXC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CYD36S72V18-200BGXC
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cyd36s72v18-200bgxc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cyd36s72v18-200bgxc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 3.3 ns
- **Clock Frequency:** 200 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512K x 72
- **Memory Size:** 36Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 484-PBGA (27x27)
- **Technology:** SRAM - Dual Port, Synchronous
- **Voltage:** 1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V