# CYD18S36V-100BBI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CYD18S36V-100BBI
- **Manufacturer:** Cypress Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cyd18s36v-100bbi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cyd18s36v-100bbi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 100 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512K x 36
- **Memory Size:** 18Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 256-FBGA (23x23)
- **Technology:** SRAM - Dual Port
- **Voltage:** 1.7V ~ 1.9V